Minska Återställ Öka
Puss & Kram
Urpremiär på Studion
31 augusti 2012

Puss & Kram

Av Helena Röhr och ensemblen
Facebook Twitter Google
Dela

Om Puss & Kram

Har jag chans på dig?
Eller. Äh. Skit i.

Är du kär?
Har du frågat chans på någon?
Blossar det i ansiktet och pirrar i magen?
Har din bästis berättat för alla vem du är kär i, trots att det var en hemlighet?
Ska alla känslorna få stanna där inne i bröstkorgen eller måste de ut?
Kanske som en sång?

Föreställningen bygger på texter, musik, egna historier och kända kärleksscener. Den är 40 minuter lång och spelas för dig mellan 11 och 13 år, samt för alla som någon gång varit kära.

 

Biljetter till skolföreställningar på dagtid bokas endast via telefon 040-20 86 10.

 

Pressklipp

Pressklipp

"Det är snyggt gjort, drivet framfört och bitvis gastkramande roligt och med en uppriktig autenticitet i tilltalet som gör att innehållet går rakt in i hjärtat, oberoende av hur många årsringar som omger det." Boel Gerell, Sydsvenskan

"Från bultande hjärta till brustet hjärta på 40 minuter. Malmö Stadsteaters Puss & Kram är en effektiv rakt-in-i-hjärtat-föreställning om att vara ung och kär som hittar precis rätt i balansen mellan humor och allvar." Gunilla Wedding, Skånska Dagbladet

Bokningsinformation för skolor

Bokningsinformation för skolor

Målgrupp 11–13 år
Föreställningens längd ca 45 min
Plats Malmö Stadsteater, Studion, Kalendegatan 12
Antal platser per föreställning 50
Kostnad Fri entré för skolor i Malmö
Bokning 040-20 86 10

PUSSOKRAM skolbrev web.pdf 0.26MB

Föreställningsbilder

Kommentarer

Skrivet av: Malmö Stadsteater, 120902 20:59 | Anmäl denna kommentar
Hej p!
Tack för din kommentar!
Uppsättningen har sitt ursprung i skådespelarnas egna berättelser och de talar utifrån erfarenheter av kärlek i mellanstadieåldern. Man kan säga att föreställningen inte fokuserar på generella normer när det gäller kille/tjej, utan den handlar om hur det känns att vara kär och förälskad, oavsett föremålet för kärleken.

Skrivet av: p, 120831 09:16 | Anmäl denna kommentar
hej. jag undrar om ni kommer ta upp homosexualitet. som det stor i sydis verkar de helt fokusera på kille+tjej. de som verkligen skulle behöva en sån här pjäs är ju barn som känner andra känslor. som behöver bli stärkta. det skulle ju också motverka homofobin i skolorna. hur har ni tänkt runt detta?
Kommentera föreställning
Namn:
Kommentar:
Ange verifieringskoden till höger: