Jag är Ahed
- Av
- Josefin Iziamo
- Ålder
- Rekommenderas från 12 år
- Längd
-
1 timme och 10 minuter inklusive eftersamtal med skådespelaren
Föreställningen är framtagen och producerad av Teater Nyland.
-
Monolog
-
Gästspel
Motstånd, musikens kraft och hopp om förändring – föreställningen Jag är Ahed är baserad på den personliga berättelsen om Ahed Tamimi, en ung palestinsk frihetsaktivist som greps första gången av israelisk militär när hon bara var sexton år.
I föreställningen får vi följa med Ahed till uppväxten i den lilla byn Nabi Saleh på Västbanken där hon demonstrerar, lär sig Shakiralåtar, spelar fotboll och hamnar i clashes med soldater. Manuset bygger på Aheds egna berättelser.
Föreställningen skildrar inte bara Aheds personliga resa, utan ger också röst åt de många barn som växer upp under ockupation. Den öppnar upp för samtal om rättvisa, mänskliga rättigheter och möjligheten till förändring.
Jag är Ahed hade premiär på Communitybiennalen i Malmö år 2023. Därefter har föreställningen turnerat och spelat på en rad olika teatrar och scener i både Stockholm, Göteborg och Malmö. Här på Malmö Stadsteater spelas den främst för gymnasieklasser, men även utvalda datum för allmänheten.
I rollerna
konstnärligt team
Av och med
Scenografi och kostym
Scenografi
Video
Ljus och ljud
Konstnärligt stöd
Bilder från föreställningen
Du kanske även är intresserad av
Pressklipp
SD: Pjäs om Palestina var bra –men borde inte få pengar av Malmö
Pjäsen om den palestinska aktivisten Ahed borde inte få några pengar från Malmö stad, ansåg SD-politikerna. Då bjöd miljöpartisten in dem till föreställningen. Sagt och gjort. På fredagskvällen var de politiska motståndarna och såg pjäsen tillsammans.
SD påstod att pjäsen skulle egga judehatet – men publiken förstår bättre
Det är ingen hemlighet att ”Jag är Ahed” utspelar sig i Palestina, men platsen hade, som Malmö stadsteaters chef Petra Brylander menar, lika gärna kunnat vara Ukraina eller Afghanistan.
Scenkonstspaningar december 2025
En personlig, palestinsk berättelse om förändring. Premiär 4/12
”Jag har aldrig fått så mycket kärlek men också hat och hot”
”Pjäsen har ett barnperspektiv på att växa upp i ett ockuperat område. Väldigt många barn i världen växer upp i krigs- och konfliktzoner idag och därför känns det viktigt att prata om det.”
Armlängds klåfingrighet
Principen om armlängds avstånd är norm, inte lag – och behöver därför försvaras än mer resolut när den utmanas. Politiker ska besluta om riktlinjer och anslag för kulturlivet som säkerställer dess oberoende. Inte gå med rödpennan i kulturinstitutionernas utbud.
SD-politiker vill stoppa pjäs om palestinsk aktivist
I december sätts monologen ”Jag är Ahed” upp på Malmö stadsteater på Rosengård. Nu vill den sverigedemokratiska kommunpolitikern Michael Hård af Segerstad stoppa pjäsen om den kända palestinska aktivisten.