
Bang
- Av
- Magnus Lindman, efter texter av Barbro Alving
- Ålder
- Rekommenderas från 15 år
- Längd
- 1 timme 30 minuter
Förlag: Colombine Teaterförlag. Manus efter en idé av Anna Takanen.
-
Monolog
-
Drama
Hur berättar man om en människa? Går det att gestalta ett liv som har levts? Välkommen till en monolog där skådespelaren Susanne Karlsson lånar ut sig till rollen som Bang.
Alltid i centrum och alltid på språng. Från storhetsvansinne till prestationsångest, hur balanserar stjärnreportern Bang mellan det professionella och det privata? När deadline kryper närmare och uppskjutardjävulen knackar på? Den evigt malande oron och att inte kunna koppla av, men hon har i alla fall dragit ner till bara 33 cigaretter om dagen.
Barbro Alving, alias Bang, var en känd journalist och krigskorrespondent med hela världen som arbetsfält. Redan som 27-åring rapporterade hon för Dagens Nyheter från både Berlinolympiaden och från spanska inbördeskriget, och blev övertygad pacifist. Under större delen av 1900-talet var hon med kaxig jargong och kvicka kåserier både banbrytande och folkkär. Hon blev ”Käringen mot strömmen” med hela svenska folket och ingen kunde som hon med både ironi och allvar beskriva det lilla i ett större sammanhang.
I rollerna
Molvik
konstnärligt team
Regi och scenografi
Kostym
Ljus
Mask
Dramaturgi
Bilder från föreställningen
Filmer om föreställningen
ladda ner vårt material
Du kanske även är intresserad av
Pressklipp
Skarpa skärvor av en Barbro Alving för vår tid
”Bit för bit går också Susanne Karlsson in i Bang-rollen. Hon kommunicerar med publiken, med sig själv, ställer frågor, analyserar, gestaltar och fyller scenen med Bangs personlighet. Stannar kvar lite extra gör scenen där hon med underbart kroppsspråk spelar en Bang som rejält berusad, både av alkohol och av sin egen framgång, läxar upp...
Intensiv upplevelse när legendaren Bang blir teater
”Höjdpunkten är när hon, bra dragen, ställer Vilhelm Moberg till svars på en fest för att han, mitt under brinnande världskrig, har blivit en ”patentkverulant”: en som journalister kan få en grinig kommentar ur om precis vad som helst. Susanne Karlsson kör så det ryker, det är en helt lysande scen.”
En klassisk journalist tar plats på scenen
”Susanne Karlsson gestaltar en mångfacetterad och tidvis plågad människa. Från ung och yvig med stort självförtroende, till rutinerad och luttrad med prestationsångest, till uppgiven och full av både tvivel och hybris. En klassisk journalistpersonlighet.”
Mötet med ”Bang” kastar oss mellan leenden, tvivel och sorg
”För Susanne Karlsson är eminent som ensam aktör. Hon har en förmåga att — utan att bryta fiktionen — ”vänta in” publiken så att vi hinner ta emot texterna, de fyndiga replikerna, där Bangs känslokast kan vara på en planet och det som hon säger en helt annan.”