Säsongen 25/26 för unga

För barn och unga – pjäser 2025/2026

Den kommande teatersäsongen för barn och unga bjuder på storslagen cirkus, gripande skildringar av människoöden, nyskriven musikal och välkända klassiska sagor i ny tappning. Biljetter till våra barn- och ungdomspjäser på de mindre scenerna har ett biljettpris mellan 50 och 100 kr. Dessutom har vi ett generellt ungdomspris på alla pjäser: 150 kr upp till att du fyllt 30 år!

Under teatersäsongen 2025/2026 spelar vi pjäser för barn och unga i alla åldrar, från förskoleålder upp till dig som går i gymnasiet. Alla våra föreställningar har en rekommenderad ålder för att ge en fingervisning och skapa rätt förväntningar. Våra vuxenföreställningar riktar sig generellt från 15 år och uppåt.  Flera av våra pjäser för barn och unga spelar också på vår nya scen på Frölichs väg 4 i Rosengård. Här kan du läsa mer om vår nya filial Malmö Stadsteater Rosengård. 

 

Person i närbild, sköljs med vatten ovanifrån. Kisar mot kameran och kniper ihop läpparna. Text ovanpå bild: WTF; STELT *SIDE-EYE* EMBA
Grafisk bild med stort V och gul bakgrundsfärg

Vem fan säger "emba"?

Av Klas Abrahamsson, med musik av Jan-Erik Sääf | Premiär på Rosengård 4 sept 2025

Lova och David går i 8:an och råkar träffas i det mest pinsamma ögonblick de kan tänka sig. David måste verkligen gå på toa men har lite för bråttom och glömmer låsa! Ovetandes rycker Lova plötsligt upp toadörren i värsta möjliga ögonblick – hela världen stannar upp och stelnar till. En kärlekshistoria tar sin början, fylld av fniss, förvirring och att kunna stå upp för vad man själv tycker. 

Ålder: Rekommenderas från 12 år

Regi: Hedvig Claesson

I rollerna: Ida Knapp Drougge, Vincent Pellegrini, Sasha Becker

Läs mer och köp biljetter
En gul plastanka ligger i ett skumbad tillsammans med vad som liknar en grön barntandborste. Ovanpå är ritade teckningar i form av en sol och en katt.I kant av bild syns tandkrämstub och kran.
""

Den fula ankungen

Av Hedvig Claesson, fritt efter sagan av H.C. Andersen | Premiär i Ateljén 11 september och på Rosengård 29 oktober 2025

Ankmamman ligger och ruvar på sina ägg i Pildammsparken. När äggen kläcks är en av ungarna annorlunda och inte alls lik sina syskon. De andra ankorna är elaka och retas, så ungen ger sig iväg och är med om äventyr både på Ribban och i Folkets park. Det är inte helt lätt att vara alldeles ensam i stan och längta efter mamma – vågar ankungen komma hem igen?

Ålder: Rekommenderas från 3 år

Manus och regi: Hedvig Claesson

I rollerna: André Gatu, Nathalie Ifter Salomonsson

Läs mer och köp biljetter
Tjej med orange blus, rosa strumpbyxor och rullskridskor sitter på en trapets med ena benet upp i luften. Bakgrunden är organgerosa ränder
Grafisk bild med stort T och rosa bakgrundsfärg

The Extraordinary History of Circus

Av Filip Alexanderson | Premiär på Hippodromen 25 november 2025

Cirkus Cirkör kommer till Hippodromen – Malmös historiska cirkusarena! Årets familjeföreställning tar dig med på en tidsresa – från Cirkörs egen punkiga början på 90-talet, bakåt genom cirkusens historia ända till stenåldern. En fartfylld och humoristisk föreställning fylld av mod, upptäckarlust och viljan att göra det där ingen annan gjort. Ännu!

Ålder: Rekommenderas från 7 år

Regi: Filip Alexandersson 

Cirkusregi: Alexander Weibel Weibel 

I rollerna: Marie Asplund, Viktor Gyllenberg, Simon Granit Ossiniak, Tobias Ulfvebrand, Angela Wand

En samproduktion mellan Uppsala stadsteater och Cirkus Cirkör.

Läs mer och köp biljetter
""

Ägget

Av Lennart Hellsing | Nypremiär på Rosengård 19 februari 2026

Ägget funderar på vad det ska bli. Något stort vill det bli och kunna flyga och simma. Fötter vill ägget också ha och kanske glasögon och kunna cykla! När det kläcks har det visserligen blivit allt det som det drömde om, och mer därtill, men är ändå inte riktigt nöjd… 

Lennart Hellsings älskade klassiker är en filosofisk historia om livet och alla våra drömmar om att bli någonting alldeles speciellt. Om hur det känns att vara nöjd, och hur det känns när man inte är nöjd och vad man kan göra då. 

Ålder: Rekommenderas från 6 år

Regi: Anders Andersson  

Biljetter släpps den 25 september.

""

Sweet Sixteen

Av Casper Vandeputte | Klassrumsföreställning med premiär 20 mars och på Rosengård 5 maj 2026

Dido finns inte mer, sedan två år. Men snart 16-åriga Dunya finns, och nu är de nästan jämngamla. Dunya har fortfarande så svårt att somna. Så svårt att kliva upp på morgonen. Imorgon ska hon hålla ett föredrag om sin syster i skolan, och som alltid när ordet självmord nämns dyker Dido upp som en osalig ande. En angelägen föreställning som på ett osentimentalt och varmt sätt engagerar till samtalet om det som är så svårt att prata om. 

Ålder: Rekommenderas från 15 år

Regi: Hedvig Claesson  

I rollerna: Ida Knapp Drougge och Nathalie Ifter Salomonsson

Biljetter till föreställningarna på Rosengård släpps den 22 januari 2026.